сряда, 9 април 2014 г.

Проект "Музите" - Мария Бенз Нюш

Проект "Музите" е посветен на жени и мъже оставили своята следа в световната история чрез вдъхновението. Те са толкова много, а за тях се пише и говори толкова малко. Необикновените им истории и характери пленяват други, също толкова необикновени творци и ги превеждат с лекота по неподозирани пътеки на съзнанието и творчеството им. 

В няколко поредни публикации ще се опитам да предам аурата и притегателната сила на личността на тези хора и да разкажа индивидуалните им истории. 
Еди Седжуик, Гала Дали, Памела Морисън, Пати Бойд са само малка част от музите, за които искам да разкажа. 


Музата

Понятието муза съществува още от далечни времена и бива запазено до днес, но с малко по-различно лице. В древногръцката митология музите са девет сестри, дъщери на Зевз - символ и закрилници на различно изкуство или наука. Във вече модерни времена това което разбираме чувайки понятието „муза“ е вдъновение. Художници, писатели, режисьори, хора изцяло отдадени на красивото и духовното търсят нея – музата. Открият ли я и докоснат ли се веднъж до нея, тя се превръща във въздух и вода за вътрешния им свят. Музата най-често приема облика на жена. Жената-муза не е обикновена. Тя е различна от другите. Свободна, непокорна, фина, грациозна, буйна, непостоянна. Тя е всичко което е в състояние да разбърка съзнанието, но и онзи механизъм които кара изкуството да се превърне в такова.


Първото вдъхновение на Проект "Музите" е Мария Бенз Нюш - музата на сюрреалистичен Париж.


Мария Бенз - Нюш от Ман Рей (1928)


Мария Бенз е родена през 1906 година в Мълхаус, тогава част от Немската Империя. Животът й е кратък, но изключително интригуващ. Премествайки се в Париж през 1928 година за да изкарва прехраната си като почасова актриса, акробатка, пърформънс артист и помощник хипнотизатор, тя среща бъдещия си съпруг Пол Елюар – писател, един от основателите на сюрреалистичното движение. Женят се през 1934 година. Цикълът поетични произведения, който Пол посвещава на Нюш се нарича „Леката“. Илюстрациите и кориците на книгата били фотографии на голата му съпруга, направени от Ман Рей през различни години. Преди да се ожени за нея, Пол Елюар имал изпепеляваща връзка с бъдещата съпруга на Салвадор Дали – Гала.

Нюш и Елюар от Хенри Мартини (1935)

Нюш била модел и за няколко кубистични скици и рисунки на Пабло Пикасо през 1930. Говори се, че може би е имала и връзка с него. Мария не ограничавала себе си единствено до това да бъде сюрреалистично вдъхновение за другите. Смята се, че борейки се с инсомнията си тя обожавала да прави колажи. През Втората световна война Мария Бенз работела за нацистката окупация на Франция.

Пабло Пикасо (1937)

Само на 40 години през 1946 тя умира на парижка улица от масивен инфаркт. Смъртта на нежната муза нанесла изключително тежък удар върху групата на сюрреалистичните артисти на чието творчество тя повлиява.


Колажите на Мария Бенз - Нюш



Няма коментари:

Публикуване на коментар